Dumnezeul părinţilor noştri, Care Te porţi pururea cu noi după blândeţile Tale, nu depărta mila Ta de la noi, ci, pentru rugăciunile părinţilor noştri, îndreptează viaţa noastră în pace.

 

Troparul Sfântului Cuvios Timotei din Simboli 

 

 

 

 

Știri din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

 • Dublu eveniment în Parohia Ortodoxă Alcamo-Sicilia

  Dublu eveniment în Parohia Ortodoxă Alcamo-Sicilia   Sfântul Ierarh Leon al Cataniei a fost serbat astăzi, 20 februarie 2017, de credincioşii din Alcamo, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei. Un sobor de preoţi a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica „San Vito”, aflată în Piaţa „San Vituzzo”[…]

  Citește mai mult
 • Prima slujire la Padova Nord Limena

  Prima slujire la Padova Nord Limena   Duminică, 19 februarie, a fost o zi de mare bucurie pentru creștinii ortodocși din Limena la prima Sfântă Liturghie slujită în Parohia nou înființată. Dăm slavă Domnului pentru toate și mulțumim tuturor celor ce s-au ostenit și au[…]

  Citește mai mult
 • Catehezele Triodului - Verona I

  Catehezele Triodului - Verona I   Începând cu Duminica Înfricoșatei Judecăți, în cadrul Școlii Duminicale, parohia "Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon" din Verona a pregătit și inițiat o serie de cateheze adresate copiilor, având ca titlu: "Catehezele Triodului. În căutarea icoanei lui[…]

  Citește mai mult
 • Abano Terme – finalizarea demersurilor legale

  Abano Terme – finalizarea demersurilor legale   Din mila Bunului Dumnezeu, pentru rugăciunile Maicii Domnului Prodromița și ale Sfinților Cosma și Damian , am reușit să finalizăm demersurile legale pentru a ne muta în biserica nouă. Mulțumim Preasfințitului Episcop Siluan pentru binecuvântare. Mulțumim arhitectului, inginerilor,[…]

  Citește mai mult

Cuvinte de Folos pentru Vremuri de Încercare

CUVINTE DE FOLOS PENTRU VREMURI DE ÎNCERCARE

ÎN ZECE SLOVE
PENTRU SUFLET FOLOSITOARE

 

Pentru comenzi vă rugăm sa luați legătura cu

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei :

Via Ardeatina 1741, 00134, ROMA, ITALIA

Tel : +39 067 197 343; Fax: +39 069 028 09 40

Mail : Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.

 

 

 

  

CUVÂNT ÎNAINTE

 

 

Apoftegmele din culegerea pe care o reprezintă cartea de față sunt mai mult ca oricând în aceste vremuri de încercare și restriște, niște merinde duhovnicești pentru tot sufletul creștinesc pribeag pe meleaguri străine și însetat de cele sfinte. Aceste apoftegme cuprinse într-un Mic Pateric suntdedicate celor care vor să se smulgă de grijele pentru cele vremelnice și să-şi găsească liniştea duhovnicească spre calea cea dreaptă a mântuirii.

Nădăjduim ca acest Mic Pateric, cules din înțelepciunea sfinților părinți și a sfinților contemporani să fie un continuu îndemn spre sfinţenie, iar vieţile și înțelepciunea lor să fie drept model pentru noi toți, fiind un sprijin ziditor în urcuşul spre mântuire, ajutându-ne să înfruntăm duhovniceşte toate situaţiile vieţii, să ducem „lupta cea bună” (I Tim. 6, 12) cu mai multă râvnă, în nădejdea vieţii celei veşnice, iar pentru creștinii pribegi pe meleaguri îndepărtate de casă, sperăm ca aceste cugetări vor fi o mângâiere pentru suflet.

 

Ieromonah Atanasie

 

Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului  - Roma

Share

Știri din EORI

Facebook

 

Twitter

 

Icoana zilei

 

 

Calendar Ortodox

 

 

 

Catedrala Neamului

construimcatedrala.ro

 

Tinerii ortodocși

Nepsis

NEPSIS

 

 

Imagine Aleatorie

7.jpg