Dumnezeul părinţilor noştri, Care Te porţi pururea cu noi după blândeţile Tale, nu depărta mila Ta de la noi, ci, pentru rugăciunile părinţilor noştri, îndreptează viaţa noastră în pace.

 

Troparul Sfântului Cuvios Timotei din Simboli 

 

 

 

 

Știri din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

 • Dublu eveniment în Parohia Ortodoxă Alcamo-Sicilia

  Dublu eveniment în Parohia Ortodoxă Alcamo-Sicilia   Sfântul Ierarh Leon al Cataniei a fost serbat astăzi, 20 februarie 2017, de credincioşii din Alcamo, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei. Un sobor de preoţi a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica „San Vito”, aflată în Piaţa „San Vituzzo”[…]

  Citește mai mult
 • Prima slujire la Padova Nord Limena

  Prima slujire la Padova Nord Limena   Duminică, 19 februarie, a fost o zi de mare bucurie pentru creștinii ortodocși din Limena la prima Sfântă Liturghie slujită în Parohia nou înființată. Dăm slavă Domnului pentru toate și mulțumim tuturor celor ce s-au ostenit și au[…]

  Citește mai mult
 • Catehezele Triodului - Verona I

  Catehezele Triodului - Verona I   Începând cu Duminica Înfricoșatei Judecăți, în cadrul Școlii Duminicale, parohia "Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon" din Verona a pregătit și inițiat o serie de cateheze adresate copiilor, având ca titlu: "Catehezele Triodului. În căutarea icoanei lui[…]

  Citește mai mult
 • Abano Terme – finalizarea demersurilor legale

  Abano Terme – finalizarea demersurilor legale   Din mila Bunului Dumnezeu, pentru rugăciunile Maicii Domnului Prodromița și ale Sfinților Cosma și Damian , am reușit să finalizăm demersurile legale pentru a ne muta în biserica nouă. Mulțumim Preasfințitului Episcop Siluan pentru binecuvântare. Mulțumim arhitectului, inginerilor,[…]

  Citește mai mult
Eroare
 • JUser: :_load: Utilizatorul cu ID-ul 62 nu a putut fi încărcat

Psalmi Aleși

PSALMI ALEȘI

FOLOSITORI LA TOATĂ TREBUINȚA

 

Pentru comenzi vă rugăm sa luați legătura cu

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei :

Via Ardeatina 1741, 00134, ROMA, ITALIA

Tel : +39 067 197 343; Fax: +39 069 028 09 40

Mail : Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.

 

 

  

ARGUMENTÎn această mică broșură am considerat potrivit de a pune la îndemâna celor ce o vor folosi, o adunare de psalmi, care să poată fi citiți la diferite trebuințe și situații, întâlnite mai des în viața de toate zilele, aici pe meleaguri străine. Ne-am inspirat din cele lăsate de sfântul Arsenie al Capadochiei făcătorul de minuni (+1924), cel care l-a botezat pe părintele Paisie Aghioritul (+1994) și care a slujit pentru câteva sate de greci rămase pe teritoriul Turciei, în Capadochia, până în 1924 (când au fost repatriate). Părintele Arsenie, recomanda celor care veneau la el, creștini sau chiar necreștini, cu probleme și situații foarte variate, psalmi aleși, adaptați la diferitele trebuințe, pe care citindu-i, aceștia se tămăduiau sau aflau dezlegare. Traducerea prezentă este cea din ediţia diortosită a Psaltirii, Editura Reîntregirea, Alba Iulia 2007.

Share

Știri din EORI

Facebook

 

Twitter

 

Icoana zilei

 

 

Calendar Ortodox

 

 

 

Catedrala Neamului

construimcatedrala.ro

 

Tinerii ortodocși

Nepsis

NEPSIS

 

 

Imagine Aleatorie

IMG_20150905_141738.jpg