CUVINTE DE FOLOS PENTRU VREMURI DE ÎNCERCARE

ÎN ZECE SLOVE
PENTRU SUFLET FOLOSITOARE

 

Pentru comenzi vă rugăm sa luați legătura cu

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei :

Via Ardeatina 1741, 00134, ROMA, ITALIA

Tel : +39 067 197 343; Fax: +39 069 028 09 40

Mail : Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. È necessario abilitare JavaScript per vederlo.

 

 

 

  

CUVÂNT ÎNAINTE

 

 

Apoftegmele din culegerea pe care o reprezintă cartea de față sunt mai mult ca oricând în aceste vremuri de încercare și restriște, niște merinde duhovnicești pentru tot sufletul creștinesc pribeag pe meleaguri străine și însetat de cele sfinte. Aceste apoftegme cuprinse într-un Mic Pateric suntdedicate celor care vor să se smulgă de grijele pentru cele vremelnice și să-şi găsească liniştea duhovnicească spre calea cea dreaptă a mântuirii.

Nădăjduim ca acest Mic Pateric, cules din înțelepciunea sfinților părinți și a sfinților contemporani să fie un continuu îndemn spre sfinţenie, iar vieţile și înțelepciunea lor să fie drept model pentru noi toți, fiind un sprijin ziditor în urcuşul spre mântuire, ajutându-ne să înfruntăm duhovniceşte toate situaţiile vieţii, să ducem „lupta cea bună” (I Tim. 6, 12) cu mai multă râvnă, în nădejdea vieţii celei veşnice, iar pentru creștinii pribegi pe meleaguri îndepărtate de casă, sperăm ca aceste cugetări vor fi o mângâiere pentru suflet.

 

Ieromonah Atanasie

 

Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului  - Roma

Cerca

Instagram

  5 X 1000

  La Cattedrale

  construimcatedrala.ro

  Reportaje EORI

  I giovani ortodossi

  Nepsis

  NEPSIS

   

  Vi consigliamo

  Numero totale di visitatori

  11175129