Ragazzi in gamba / Băieți pe picioare
 
 
Vă supunem atenției acest proiect cu dorința de a-l face cunoscut credincioșilor români pe care îi păstoriți.
Dacă cunoașteți cazuri de tineri români, fără posibilitați financiare și care au unul sau mai multe membre amputate, puteți să le sesizați. Cazurile vor fi evaluate și în, măsura posibilităților, se va încerca rezolvarea lor.
Poate se vor găsi și oameni de bine care pot sa ajute concret la desfășurarea acestui proiect.
 
 
 „România - Băieţi pe picioare” este unul din proiectele „Asociaţiei Universitare pentru Cooperare Internaţională”, din cadrul Universității Catolice ”Sacro Cuore”, Policlinica „Agostino Gemelli”, Roma - Italia și este coordonat de medicul italian Massimo Liberatori.
AUCI (Asociaţia Universitară pentru Cooperare Internaţională)desfăşoară o activitate de cooperare prin proiecte cu scop umanitar în mai multe țări, printre care și România.
Proiectul „România - Băieţi pe picioare” are un caracter socio-sanitar şi îşi propune să contribuie la asigurarea unei asistenţe sanitare adecvate, pentru soluţionarea numeroaselor probleme, privitoare la numărul mare de persoane tinere din România, care au suferit amputarea unuia sau mai multor membre, şi adesea lăsaţi la voia unui destin de marginalizare şi sărăcie. Astfel proiectul ajută, în mod gratuit, la procurarea de proteze pentru tineri români care au unul sau mai multe membre amputate și care provin din medii sociale defavorizate.
Proiectul și-a început activitatea în anul 2004, iar de atunci până în 2009, au fost procurate gratuit peste 43 de proteze pentru 38 de tineri cu vârsta cuprinsă între 20 şi 40 de ani. Banii necesari procurării protezelor, transportului și cazării au fost obținuți din sponsorizări.
În 2009, prin efortul susținut al doctorului Massimo Liberatori, s-a obținut o susținere financiară substanțială de la Compania ENEL CUORE (societatea de furnizare a curentului electric în Italia, prezentă, de asemenea, şi pe teritoriul românesc). Cu banii obținuți au fost ajutați încă 37 de români cu unul sau mai multe membre amputate.
Acum proiectul este în a doua fază a lui de desfășurare. A doua fază a proiectului are în vedere atât continuarea de procurare a protezelor (anul acesta, 2011, pana acum au fost ajutati 15 romani) cât și dezvolatarea unei activități de formare sanitară și tehnică. Proiectul își propune si  crearea unor burse de specializare în tehnici chirurgicale de specialitate pentru chirurgia oncologică a aparatului musculo-scheletic, precumși în domeniul tehnicii ortopedice.
De asemenea, proiectul își propune o implicare reală în reintegrarea în muncă a persoanei cu proteză, beneficiară a proiectului, prin colaborarea cu firme italiene. În această fază se doreşte implicarea unui număr cat mai mare de întreprinzători (în special firme italiene care au investiţii în România), care să ofere locuri de muncă persoanelor dizabile, beneficiare ale acestui proiect.
În cea de a doua fază, proiectul nu a putut să suporte toate cheltuielile pentru transport și cazare, banii obținuți de la ENEL fiind destinați doar procurării de proteze.
Pentru a ne putea indeplinii toate obiectivele dorite ale proiectului, se dorește realizarea unor proiecte europene viabile prin care să ne înscriem pe una din liniile de finanțare ale Uniunii Europene.
 Până în prezent au beneficiat de serviciile acestui program 90 de tineri români şi au fost furnizate 100 de proteze.
 
Poti sustine proiectul BAIETI PE PICIOARE donând 5x1000 din impozitul tău pe venit pentru AUCI - Associazione Universitaria per la Cooperazione Internazionale Bifează căsuţa şi înscrie codul de identificare fiscală 804 159 605 84

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  La Cattedrale

  construimcatedrala.ro

  I giovani ortodossi

  Nepsis

  NEPSIS

   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  Numero totale di visitatori

  11815197