CUVINTE DE FOLOS PENTRU VREMURI DE ÎNCERCARE

ÎN ZECE SLOVE
PENTRU SUFLET FOLOSITOARE

 

Pentru comenzi vă rugăm sa luați legătura cu

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei :

Via Ardeatina 1741, 00134, ROMA, ITALIA

Tel : +39 067 197 343; Fax: +39 069 028 09 40

Mail : Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

 

  

CUVÂNT ÎNAINTE

 

 

Apoftegmele din culegerea pe care o reprezintă cartea de față sunt mai mult ca oricând în aceste vremuri de încercare și restriște, niște merinde duhovnicești pentru tot sufletul creștinesc pribeag pe meleaguri străine și însetat de cele sfinte. Aceste apoftegme cuprinse într-un Mic Pateric suntdedicate celor care vor să se smulgă de grijele pentru cele vremelnice și să-şi găsească liniştea duhovnicească spre calea cea dreaptă a mântuirii.

Nădăjduim ca acest Mic Pateric, cules din înțelepciunea sfinților părinți și a sfinților contemporani să fie un continuu îndemn spre sfinţenie, iar vieţile și înțelepciunea lor să fie drept model pentru noi toți, fiind un sprijin ziditor în urcuşul spre mântuire, ajutându-ne să înfruntăm duhovniceşte toate situaţiile vieţii, să ducem „lupta cea bună” (I Tim. 6, 12) cu mai multă râvnă, în nădejdea vieţii celei veşnice, iar pentru creștinii pribegi pe meleaguri îndepărtate de casă, sperăm ca aceste cugetări vor fi o mângâiere pentru suflet.

 

Ieromonah Atanasie

 

Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului  - Roma

Căutare

Instagram

  5 X 1000

  Reportaje EORI

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Vă Recomandăm

  Numărul total de vizitatori

  10623224