Mesaj de condoleanțe cu ocazia decesului bunicului părintelui Răzvan Săvescu - Centru Eparhial

 

Preacucernice Părinte Răzvan,

Îndoliată Familie,

 

Am aflat cu întristare de trecerea la cele veșnice, a robului lui Dumnezeu Benone, tată, soț, bunic iubit și în primul rând un bun creștin.

Fratele nostru Benone a fost Om al lui Dumnezeu, care și-a petrecut viața ca un adevărat creștin în sânul Bisericii. Aceasta are o valoare cu atât mai mare cu cât, în zilele noastre, puțini mai sunt aceia care trăiesc, gândesc, vorbesc și făptuiesc după cum este rânduiala lui Dumnezeu.

Dacă primul simțământ care ne încearcă la moartea celor apropiați este întristarea, îndreptându-ne spre Domnul Hristos, biruitorul morții, întristarea noastră se preface în mângâiere, dispunându-ne inima să primească cuvântul psalmistului care zice: „Fericită este calea în care mergi astăzi suflete, că s-a gătit ție loc de odihnă”.

Pe aceste gânduri se întemeiază mângâierea pe care o cerem astăzi cu toții, în rugăciune, pentru robul lui Dumnezeu Benone.

În aceste momente, ne alăturăm și noi, obștea monahală de la Centrul Eparhial de la Roma, credincioșii, monahii și clericii Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei vouă, celor care îl înconjurați pe robul lui Dumnezeu BENONE, și Îl rugăm pe Hristos Domnul, biruitorul morții, să primească sufletul lui în Împărăția Sa și să-l așeze în ceata sfinților Săi.

Veșnică pomenire și odihnă sufletului robului lui Dumnezeu Benone!

 

Cu arhierească îmbrățișare și binecuvântare familiei îndoliate,

 

 

†  Episcopul Siluan

 

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11815117