COMUNICAT DE PRESĂ

Sediului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a fost inaugurat

  

Azi 9 octombrie 2008, a avut loc binecuvântarea și festivitatea de inaugurare a sediului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei de la Roma (via Ardeatina, nr. 1741).

Evenimentul a început cu cuvântul de bun venit al Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, urmat de cuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Nifon, Arhiepiscopul și Mitropolitul Târgoviștei, Exarh Patriarhal și în calitate de delegat al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României a dat citire mesajului Preafericirii Sale.

Apoi a urmat tăierea panglicii la intrare și dezvelirea plăcii inaugurale.

După slujba de binecuvântare a sediului episcopiei, au urmat cuvântările delegaților Guvernului României după care Preasfințitul Siluan a încheiat cu cuvântul de mulțumire, invitând pe participanți la recepția oferită de episcopie.

La acest eveniment au participat peste 50 de preoți, diaconi și credincioși din toată episcopia Italiei.

 

 

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11776361