Preasfinției Sale

Preasfințitului Părinte Episcop Vicar

IRINEU BISTRIȚEANUL

al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului

 

Preasfinția Voastră,

 

  

În numele clerului și credincioșilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, dorim să Vă adresăm, Preasfinției Voastre, Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Vasile Someșanul, membrilor Consiliului Eparhial și ai Adunării Eparhiale, precum și tuturor preoților și credincioșilor din cuprinsul întregii arhiepiscopii, cele mai sincere condoleanțe și gânduri de împreună-pătimire, la trecerea la cele veșnice a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Bartolomeu.  

Figura de vajnic cârmuitor prin apele tulburi ale timpurilor noastre, de învățător înțelept și de cărturar iscusit a Înaltpreasfințitului Bartolomeu va rămâne neștearsă în memoria tuturor celor care au avut privilegiul de a-l fi cunoscut, de a-l fi ascultat sau de a-l fi citit.

La toate cele peste 150 de altare din episcopia noastră se vor face rugăciuni pentru iertarea păcatelor lui cele de voie și cele fără de voie și pentru odihna sufletului său în Împărăția lui Dumnezeu.

 

Veșnica lui pomenire!

  

 

 

Episcopul  SILUAN

 

al Episcopiei Ortodoxe Române a  Italiei

 


Roma, 01.02.2011

 

 

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11776357