COMUNICAT DE PRESĂ

Intronizarea Preasfinţitului Siluan, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

                În ziua de 08 mai 2008, la prăznuirea Sfântului Apostol şi Evanghelist Ioan, de Dumnezeu Cuvântătorul şi a Cuviosului Părinte Arsenie cel Mare, va avea loc ceremonia întronizării Preasfinţitului Siluan, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Evenimentul se va desfăşura în Biserica Sant'Anastasio, a Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Antonie cel Mare” din localitatea Lucca (LU), Italia.

Vor fi prezenţi mai mulţi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în frunte cu Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit IOSIF, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale, de la Paris, ierarhi ortodocşi din alte jurisdicţii canonice prezente pe teritoriul Italiei, ierarhi catolici şi reprezentanţi ai altor culte, reprezentanţi ai autorităţilor de stat din România şi Italia, personalităţi ale vieţii publice, precum şi un mare număr de preoţi şi credincioşi din toată Italia şi din România.

Programul evenimentului:

10.00 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie – Biserica „Sant’ Anastasio” (via Sant’Anastasio, 1, Lucca)

12.00 – Ceremonia Întronizării

14.00 – Masă festivă – Sala „Arancio”  (Via di Tiglio, 192, Lucca).

21.00  – Cântări liturgice româneşti, susţinute de corul „Byzantion” din Iaşi

– Expoziţie de icoane – Biserica „Sant’ Anastasio”.

*              *

*

Curriculum vitae al Preasfințitului Siluan se poate găsi aici:

http://www.patriarhia.ro/Site/Stiri/2008/PDF/CV%20alesi/PS%20Siluan.pdf

DEPARTAMENTUL MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11776438