Comunicat de presă

 

        Ieri, în data 18 aprilie 2011, la Ministerul Culturii de la Roma, s-a primit ultima dintre aprobările necesare pentru pictarea în stil tradițional bizantin a bisericii Parohiei Ortodoxe Romane Sf. Antonie cel Mare (închinata Sf. Anastasie Persul) de la Lucca (Italia).

            Pictura va fi efectuată în tempera, tehnica "al secco", de către pictorul Emil STOICA și va începe aproximativ în jurul datei de 20 mai 2011. O parte dintre icoane au fost deja donate sau s-au arvunit spre achitare de către credincioși.
În aceasta biserică a avut loc întronizarea Preasfințitului Părinte Siluan ca episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei, în ziua de 08 mai 2008.
 
 
 
DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL
EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11776401