COMUNICAT DE PRESĂ

 

Vizita Preasfințitului Părinte Episcop Siluan

în Republica Moldova

 

            La invitația frățească a ÎPS Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei va efectua o vizită în Republica Moldova între 9 și 12 septembrie a.c.

            Motivul principal al vizitei este participarea PS Siluan la Sfințirea Centrului Maternal În Brațele Mamei,  care este un așezământ social al Mitropoliei Basarabiei cu sediul în municipiul Chișinău.

Cu ocazia aceleiași vizite va fi lansat proiectului social Brațele Părintești, prin care Episcopia Ortodoxă Română a Italiei în colaborare cu Misiunea Socială Diaconia, a Mitropoliei Basarabiei, va aloca lunar, pentru copiii din familii numeroase sau cu probleme sociale deosebite, prin contribuții individuale sau la nivel de parohii și mănăstiri, un ajutor financiar pentru rechizite, alimente, îmbrăcăminte sau încălțăminte.

            Programul Social Brațele Părintești va fi lansat pentru un număr de 20 de copii la Parohia Ortodoxă Sfântul Vasile de la Brazi din localitatea Orhei, unde cei mici, după slujba de Te Deum, vor primi daruri pentru începutul de an școlar din partea ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Petru și din partea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan.

 

 

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11776374