Comunicat de presă

nr. 1/ 2018

 

Sub președinția Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la Roma, marți, 16 ianuarie a.c., vor avea loc lucrările Adunării Eparhiale și ale Congresului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (EORI). În cadrul ședinței vor fi aprobate atât rapoartele sectoarelor de activitate ale Eparhiei Italiei, aferente anului 2017, cât și propunerile pentru anul în curs. Invitatul de onoare din acest an al EORI este Înaltpreasfințitul Părinte Teofan,  Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Programul va începe cu slujba de Te Deum, după care, Preasfințitul Părinte Siluan va adresa celor prezenți un cuvânt de întâmpinare.

În prima parte a Congresului, Înaltpreasfințitul Teofan va susține prelegerea cu tema: „Unitatea în credință – temelie a unității Bisericii și garanție a unității Neamului”.

Vor urma saluturile oficiale ale reprezentanților autorităților române și italiene, prezenți la Congres.

 Înainte de a începe lucrările Sesiunii Ordinare ale Adunării Eparhiale, vor fi prezentate două filme retrospective ale diferitelor activități din cadrul Eparhiei atât pe plan pastoral și administrativ, cât și din cadrul Departamentului pentru Tineret.

Adunarea Eparhială va avea următoarea ordine de zi: Prezentarea Raportului General de Activitate a Eparhiei, pe anul 2017; prezentarea și aprobarea Bilanțului Bugetar pe anul 2017 şi a Planului Financiar pe anul 2018, ale Centrului Eparhial; completarea numărului statutar al membrilor clerici și mireni ai Consiliului Eparhial, ai Adunării Mitropolitane, precum și ai membrilor Consistoriului Eparhial.‎ 

La finalul adunării, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan va avea o convorbire cu clericii prezenți, iar Preasfințitul Părinte Siluan va avea o întâlnire cu preotesele și diaconițele prezente la eveniment.

Ce este Adunarea Eparhială?

Potrivit Statutului pentru Organizarea şi Funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, cât și a Statutului pentru Organizarea şi Funcţionarea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (art. 13-16), Adunarea Eparhială este: „organism deliberativ pentru toate problemele cu caracter administrativ, cultural, social, filantropic, economic și patrimonial ale Episcopiei”. Președintele Adunării Eparhiale este Chiriarhul Episcopiei, iar în caz de vacanță, locțiitorul desemnat canonic și statutar. Adunarea Eparhială se compune din toți clericii din parohiile și mănăstirile Episcopiei, din stareții mănăstirilor Eparhiei și din câte doi reprezentanți mireni din fiecare parohie a Episcopiei.

Cine participă la Congresul Eparhial?

La Congres participă, în afara membrilor Adunării Eparhiale, preotesele și diaconițele din Eparhie, precum și toți monahii și mirenii implicați în mod activ în proiectele și activitățile propuse de Centrul Eparhial.

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11782442