Slujba Hirotoniei întru arhiereu a Preacuviosului Părinte Arhimandrit Atanasie 1 Mai 2018 – Roma

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința sa de lucru din ziua de  15 februarie 2018, a ales, pentru postul vacant de Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pe Preacuviosul Părinte Arhimandrit Atanasie (Tudor Rusnac).

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în ziua de marți, 1 Mai 2018, la Centrul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (Via Ardeatina 1741, Roma) va avea loc slujba Hirotoniei întru arhiereu a Preacuviosului Părinte Arhimandrit Atanasie, pentru slujirea de Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, urmând să poarte titulatura de Bogdania.

În seara zilei de luni, 30 Aprilie 2018, la slujba Vecerniei (orele 18:00, la Centrul Eparhial de la Roma), va avea loc slujba de Ipopsifiere a Preacuviosului Părinte Arhimandrit Atanasie, rânduială în care noul arhiereu-vicar ales este anunțat și chemat oficial la treapta de arhiereu, în prezența ierarhilor care vor săvârși hirotonia sa.

Mărturisirea de credință a candidatului la arhierie, în fața soborului de arhierei, va avea loc în dimineața zilei de 1 Mai, la orele 08:30, iar Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie va începe la orele 09:30.

La acest eveniment deosebit de important din viața Episcopiei noastre, vor participa mai mulți ierarhi din Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale de la Paris, numeroși clerici din cuprinsul eparhiei și credincioși din parohiile ortodoxe române de pe teritoriul Italiei.

Toți clericii, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sunt îndemnați să însoțească cu rugăciunea lor acest important eveniment din viața eparhiei din care fac parte.

 

Căutare

Instagram

  5 X 1000

  Reportaje EORI

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Vă Recomandăm

   

  Numărul total de vizitatori

  11158695