Praznicului Sfântului Apostol Andrei, Ziua Națională a României și Recunoașterea Juridică de către Statul Italian a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sărbătorite la Sediul de la Roma, în seara de 30 noiembrie

 

     În seara de 30 noiembrie 2011, începând cu orele 19h, în saloanele oficiale de la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la Roma, a avut loc o Recepție în cinstea Prăznuirii Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României și al episcopiei noastre și cu prilejul Zilei Naționale a României precum și al Recunoașterii Juridice a Episcopiei noastre de către Statul Italian.

     La Recepție au participat reprezentanți ai instituțiilor de stat, centrale și locale, române și italiene, reprezentanți ai Bisericilor Ortodoxe Surori de la Roma, reprezentanți ai Consiliului Pontifical pentru Unitatea Creștinilor și ai Vicariatului Romei, precum și din partea Bisericii Catolice Române din Roma, membrii ai Consiliului Eparhial și ai Permanenței Eparhiale, părinți protopopi și parohi ai diferitelor parohii din Roma și din cuprinsul eparhiei, precum și alți prieteni și colaboratori ai Centrului Eparhial.

     După cuvântul de salut și de bun venit al Preasfințitului Părinte Siluan, au luat cuvântul Excelența Sa Domnul Răzvan Rusu, Ambasadorul României în Italia, Doamna Sandra Sarti, Prefect al Republicii Italiene și responsabil al Direcției Centrale pentru Culte, din cadrul Ministerului de Interne, Excelența Sa Domnul Bogdan Tătaru Cazaban, Ambasadorul României pe lângă Sfântul Scaun, și Excelența Sa Giuseppe Marciante, Episcop Auxiliar al Vicariatului Romei pentru Sectorul Est al Romei.

     Seara a fost încununată de un concert de muzică bisericească și de colinde tradiționale susținut de o un grup coral psaltic compus din clerici și mireni de la Roma și împrejurimi și de o corala mixtă compusă din tineri de la parohia ”Zămislirea Maicii Domnului”, Roma – La Rustica.

     Seara s-a încheiat cu o frumoasă agapă pregătită de ostenitorii Centrului Eparhial.

 

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA

AL EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici >>

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11776401