Mesaj de condoleanţe cu ocazia decesului bunicului doamnei preotese Cristina – Chianciano Terme

Preacucernice Părinte Ioan,

Stimată Doamnă Preoteasă Cristina,

Îndoliată Familie,

Am aflat cu întristare de trecerea la cele veșnice a robului lui Dumnezeu Constantin, bunicul doamnei preotese Cristina. Pierderea celor dragi și, în special a bunicilor, aduce cu sine o întristare profundă care numai prin credință poate fi înțeleasă și depășită.

Împreună cu toţi membrii clerului şi cu credincioşii din eparhia noastră, rugăm pe Mântuitorul Hristos Cel înviat din morți să odihnească sufletul robului Său Constantin în lumina cea neînserată a Împărăţiei Sale, unde drepţii ca luminătorii strălucesc, şi să mângâie familia îndoliată şi pe toţi cei care azi sunt întristaţi de plecarea lui dintre noi.

Veşnica lui pomenire, din neam în neam!

Cu arhierească binecuvântare pentru familia îndurerată,

 

 

† Episcopul SILUAN

 

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei