SCRISOARE PASTORALĂ LA ÎNVIEREA DOMNULUI 2017

†MITROPOLITUL IOSIF

darul vietii celei noi

SCRISOARE PASTORALĂ LA ÎNVIEREA DOMNULUI 2017

către tot clerul, cinul monahal si poporul drept slăvitor

din întreaga arhiepiscopie

 

Preaiubiți Părinți,

Frați și surori în Domnul,

Hristos a înviat!

Precum în cea dintâi zi a creației când a zis Dumnezeu: „Să fie lumină!” și a fost lumină (Fc 1, 2), astăzi strălucește cu adevărat Lumina cea pururea fiitoare, fără de sfârșit, dar de data aceasta Dumnezeu-Omul Însuși este Lumina, pe care o primim simbolic în noaptea Învierii și o dăm la rândul nostru și celor din jur. Cel care, prin Învierea Sa, ne este temelia credinței noastre, ne dăruiește astăzi o viață nouă în Lumina Învierii Lui, se dăruiește pe Sine Însuși ca Lumină a vieții noastre și ca Viață a vieții noastre.

 

Citește mai departe >>>

Căutare

Instagram

  5 X 1000

  Reportaje EORI

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Vă Recomandăm

   

  Numărul total de vizitatori

  11174964