Alegerea Preacuviosului Părinte Arhimandrit Atanasie în demnitatea de Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

În şedinţa sa de lucru, din data de 15 Februarie 2018, la pomenirea Sfântului Apostol Onisim, a Sf. Mucenic Maior și a Sfântului Cuvios Eusebiu din Siria, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales pe Preacuviosul Părinte Arhimandrit Atanasie (Tudor Rusnac), Vicarul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în demnitatea de Arhiereu‑vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu titulatura „de Bogdania“ (unul dintre numele Moldovei din timpul Sfântului Ștefan cel Mare, derivat de la descălecătorul Bogdan Vodă). 

 

Preacuviosul Părinte Arhimandrit Atanasie s-a născut la Chișinău (Republica Moldova), în 17 Ianuarie 1982, din părinții Eugen (profesor universitar - decedat) și Ala Rusnac (redactor de editură). Din data de 12 octombrie 2010 deține și cetățenie română.

 

A urmat şcoala primară şi gimnaziul în oraşul natal. În anul 2000, a absolvit Liceul Real din Chișinău. În perioada liceului și a gimnaziului a avut numeroase participări la Olimpiade Republicane, Naționale și Concursuri Internaționale de fizică și matematică.

 

În anul 2005, după cinci ani de studii la INSA Lyon (Institut National des Sciences Appliques de Lyon - Franța), a obținut diploma de Inginer cu grad de master, specialitatea Telecomunicații și Rețele. În anul 2002, a obținut Atestatul de Studii Europene în cadrul INSA Lyon, iar în perioada 07/2004 – 01/2005 a efectuat un stagiu de specializare în domeniul IT (MT System – Lyon, Franța). În perioada 2005-2008 a lucrat în domeniul IT la Banca BNP PARIBAS („Groupe Arbitrage”, Bursa de valori din Paris).

 

În perioada 2006-2010, a urmat cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă „Saint-Serge”, de la Paris, finalizate cu obținerea, în anul 2010, a licenței în Teologie Pastorală.

 

Între anii 2010-2012, am urmat cursurile de Master la Facultatea de Teologie „Andrei Șaguna”, din Sibiu, la Secția Teologie Practică, finalizate cu lucrarea intitulată „Principii de Teologie Canonică în Diaspora, cu referire specială la Italia”.

 

 

 

Noul Arhiereu-vicar ales al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a întreprins până în prezent o bogată activitate pastorală și administrativă. Slujirea pastoral-liturgică a debutat în data de 4 decembrie 2008, când a fost tuns rasofor, primind numele de Dionisie, în cinstea Sfântului Dionisie Exiguul. În data de 17 ianuarie 2009 a fost hirotonit diacon, iar în data de 16 aprilie 2009 a primit harul preoției pe seama paraclisului Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului, de pe lângă Centrul Eparhial de la Roma. În data de 21 aprilie 2011, a fost tuns ieromonah pe seama mănăstirii Sfântul Ioan Secerătorul - de la Bivongi, Italia, primind numele de „Atanasie”, în cinstea Sfântului Atanasie cel Mare.

 

În 15 August 2011, a fost ridicat la rangul de protosinghel, iar în 15 august 2013 a fost ridicat la rangul de arhimandrit. Din 2009 până în prezent a fost preot slujitor la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului de pe lângă Centrul Eparhial de la Roma.

 

În plan administrativ, în perioada 06/2008 – 06/2009, Preacuviosul Părinte Atanasie a îndeplinit funcția de Secretar Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, iar în perioada 06/2009 – 02/2011 funcția de Consilier Administrativ. În perioada 02/2011 – 02/2013 a fost exarh al mănăstirilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, iar din luna Ianuarie 2015 până în prezent suplinește această funcție.

 

Din februarie 2011, a îndeplinit funcția de Vicar Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Din 2009 până în prezent a coordonat activitatea Cancelariei Eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Din februarie 2012, în cadrul responsabilității pastorale pe care Episcopia Ortodoxă Română o are pentru credincioșii vorbitori de limbă română din Basarabia și Bucovina de Nord, a coordonat Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae, destinată pastorației acestora.

 

 

 

Bunul Dumnezeu să-i ajute Părintelui Arhimandrit Atanasie, arhiereu-vicar ales al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în noua misiune încredințată, pentru ca, alături de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, întâistătătorul Episcopiei noastre, să aducă și mai bogate realizări în viața duhovnicească, culturală și socială a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

 

 

Întru mulți ani!

Căutare

Apostolia

Instagram

  5 X 1000

   

  Reportaje EORI

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Vă Recomandăm

   

  Numărul total de vizitatori

  11466864