“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, vineri 2 iunie Parohia “Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Genova şi Parohia “Sfântul Chiril al Alexandriei” din La Spezia au organizat un pelerinaj la Florenza. Capitală italiană a artei dar şi centru economic, comercial şi cultural-medieval, unul dintre cele mai bogate oraşe ale timpurilor, locul de naștere al Renaşterii italiane.

Oraşul este cunoscut pentru originile renumitei familii De’ Medici care a rămas în istorie pentru aportul cultural pe care l-a avut.

Pelerinajul nostru a început cu vizitarea complexului “Santa Croce”, urmat de Domul Santa Maria del Fiore, Ponte Vecchio, Cappella dei Medici unde ne-am închinat la Sfintele Moaşte (Sf. Apostol Andrei, Sf. Ambrozie, Sf. Maria Egipteancă, Sf. Nicolae, Spin din Coroana Mântuitorului şi multe altele).

Ne-am îmbogăţit sufleteşte şi cultural împărtăşindu-ne uni altora bucuria de a petrece o zi împreună.

A consemnat, Pr. Filip Constantin Sorin