“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Firenze – parohia Verona I

 

Sâmbăta 17 martie, un grup de  credincioși din Parohia Ortodoxă Română Sfântul Ilie Tesviteanul din Verona, cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel al Episcopiei, am fost în pelerinaj la Firenze, Centru Istoric Cultural şi Monumental din Patrimoniul UNESCO.

Pelerinii au vizitat cele mai atractive repere turistice ale orașului admirând evoluția arhitecturii , artei profane și sacre de-a lungul secolelor. Au fost vizitate: Cartierul Santa Croce cu întregul complex mănăstiresc Santa Croce, un adevărat manual de istorie a artei: Cimabue şi Arnolfo di Cambio, Giotto, Brunelleschi, Donatello,Vasari, Considerat “Pantheon delle Italae Glorie” aici sunt înmormântaţi: Michelangelo Buonarroti, Galileo Galilei, Niccolò Machiavelli, Gioachino Rossini, Alfieri şi sunt comemoraţi Dante Alighieri, Meucci, Marconi si altii.

Aparţinând ordinului franciscan minor, încă de la începuturi          exista  o bibliotecă şi în urmă cu 70 de ani s-au pus bazele  revistei de religie, artă şi ştiinţă “Città di Vita”. A fost vizitat sediul acestei redacţii, care astăzi a deschis o rubrică ce se intitulează: “Tra Oriente e Occidente”, corp redacţional ştiinţific asigurat de   Pr. Constantin Necula și de Pr. Eugen Răchiteanu, care a și împartașit pelerinilor câteva gânduri     din experiența sa; cartierul lui  Dante            Alighieri unde a fost vazută casa       lui Dante; Palazzo del Bargello; Turnul Castanei şi Turnul cu Paie; Centrul religios “San Giovanni” cu Catedrala Santa     Maria del Fiore, recunoscută             pentrumăreţia şi frumuseţea sa şi pentru Cupola lui Brunelleschi, Clopotniţa lui Giotto şi Baptisteriul            cu porţile sale din bronz, cu scene din Vechiul şi Noul Testament; Cartierul         San Lorenzo cu palatul familiei de Medici şi Basilica di San   Lorenzo; Cappelle Medicee, loc de veci al acestei familii, realizat şi împodobit cu sculpturi de Michelangelo. Aici pelerinii s-au bucurat că au putut să se închine la Sfintele Moaște ale mai multor Sfinți: Sfântul Andrei, Sfântul Ioan Botezătorul,      Sfântul Nicolae, Sfinții doctori fără de arginți Cosma şi Damian, Sfântul Ioan Damaschin, Sfânta Maria Egipteanca, la o părticică din lemnul Sfintei Cruci și la un spin din coroana de spini a Mântuitorului. S-au mai vizitat și Centrul   administrativ şi politic al oraşului cu            Palazzo Vecchio, Piazza della Signoria şi Galeriile Uffizi, un adevărat muzeu în aer liber şi biserica Orsanmichele, vechi grânar al oraşului, Cartierul Oltrarno, s-a traversat pe malul celălalt al râului Arno, pe Ponte Vecchio, pentru a ajunge la Palazzo Pitti şi Grădinile Boboli.

Credincioșii mulțumesc și pe această cale doamnei  Melania Cristina Cotoi, care prin amabilitatea și cunoștințele sale, este prin excelență cel mai bun ghid turistic.

Slavă Domnului pentru toate!

A consemnat, diac. Gheorghe Manole