“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în Israel – 09/16 octombrie

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu și cu binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan al Italiei, Parohiile Bologna-Vest și Romano di Lombardia au participat, în perioada 09-16 octombrie la un pelerinaj în Țara Sfântă.

Ne-am bucurat să putem ajunge pe urmele Mântuitorului Iisus Hristos și a Sfinților Apostoli, trecând, pe rând, prin Haiffa, Tiberias, Capernaum, Nazaret, vizitând Muntele Tabor, Muntele Fericirilor, Sinanoga din Capernaum și Marea Galileii, Aşezămintele românești de la Iordan și de la Ierusalim, Betleemul cu Biserica Nașterii și Sfântul Mormânt din Ierusalim, câmpul păstorilor și Biserica Sfântului Nicolae, Mănăstirea Sfântului Ioan Iacob de la Hozeva, Mănăstirea Sfântului Sava și Mănăstirea Sfântului Teodosie, începătorul vieții de obște, precum și alte locuri de mare încărcătură spirituală, dar și cu valoare istorică și geografică.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru o săptămână binecuvântată, mulțumim Centrului de pelerinaje al Episcopiei Italiei, ghidului nostru deosebit, dl Radu Mendrea și nădăjduim că și noi, în calitate de pelerini în Țara Sfântă, să devenim următori  Domnului și sfinților Săi, în bunătate, credință și dragoste, în răbdare, dreptate și sfințenie.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

Un pelerin