“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

 
Pelerinaj la Florența pentru credincioșii parohiilor din Cirié și Ivrea

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, joi 01 noiembrie, o parte dintre credincioșii Parohiilor ”Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” - Cirié și “Sfântul Leontie de la Rădăuţi” – Ivrea, au mers în pelerinaj la Florența. Acesta este recunoscut pentru bogăția culturală și artistică pe care o deține la nivel mondial, dar şi pentru personalitățile pe care le-a dat mai ales în perioada Renaşterii italiene.

În prima parte a zilei s-a vizitat Biserica Santa Maria Novella (locul unde s-au desfășurat lucrările Sinodului de la Ferrara - Florența: 1438-1439), Capelele Medici cu închinare la părticele din moaştele: Sfântului Apostol Andrei, Sfântului Ioan Damaschin, Sfintelor Femei Mironosițe, Sfintei Maria Egipteanca, Sfântului Ioan Botezătorul, ș.a. și Domul Santa Maria del Fiore (a doua biserică ca mărime din Italia).

În cea de-a doua parte a zilei, grupul a vizitat Casa lui Dante Alighieri și Biserica Sfintei Cruci (cunoscută atât pentru operele de artă florentine pe care le adăpostește, cât și pentru faptul că aici se află mormintele unor mari personalități: Michelangelo, Galileo, Machiavelli, etc).

Pr. Ioan Haba