"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Praznicul Soborului Maicii Domnului la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

 

Astăzi, a doua zi de Crăciun, când Biserica o cinstește pe Născătoarea de Dumnezeu și pe toți cei care au luat parte la nașterea Domnului: Sfântul și Dreptul Iosif, Magii de la Răsărit și păstorii, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la paraclisul Mănăstirii ”Adormirea Maicii Domnului”, de la Centru Eparhial, înconjurat de soborul de slujitori ai paraclisului.

După citirea Sfintei Evanghelii, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, în care a tâlcuit cuvântul apostolului (Epistola către Evrei 2, 11-18)  explicând ce fel de Mântuitor s-a născut nouă în Betleem, și cât de primejdioasă este astăzi ispita nepăsării față de mântuirea pe care Domnul ne-o aduce prin întruparea Sa. Grija fiecăruia dintre noi trebuie să fie aceea de a-i face loc Domnului în sufletele și inimile noastre, ca Unul care este mai mult decât vrednic de aceasta.

La final, Preasfinția Sa, obștea și credincioșii prezenți au primit colindători de la Sâmbăta, din Țara Făgărașului.

Preasfântă Născătoare de Dumnezeu mântuiește-ne pe noi.

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2043009