"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Festivalul COLINDUL SFÂNT ȘI BUN – CATANIA

Cu binecuvântarea P.S. Siluan, episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, românii ortodocși ce trăiesc departe de țară, au răspândit vestea Nașterii Domnului, prin Festivalul COLINDUL SFÂNT ȘI BUN.

În postul premergător sărbătorii închinate Pruncului sfânt mântuitor, în parohia ”SFÂNTA MUCENIȚĂ AGATA” din CATANIA, părintele MIHAI GABRIEL ICHIM a organizat concerte de colinde în 6 orașe: Giarre, Randazzo, Caltagirone, Ramacca, Linguaglossa și Catania.

Cu mașina încărcată de costumele populare scoase din lada de zestre a bunicilor și o frumoasă și mare stea cu 8 colțuri, ce avea în centru icoana minunii Nașterii Domnului, a străbătut sute de km, timp de 2 săptămâni, pentru a îndeplini dorința ortodocșilor de a sărbători Crăciunul ca în România.

Preotul și preoteasa au trăit clipe de mare emoție, alături de credincioșii care au adus odată cu colacii frumos împletiți, colindele învățate ce au rămas în amintirile sfinte ale copilăriei.

 

Visul unui ortodox în diaspora

 

E seară, străzile sunt pustii. Toți italienii s-au adunat la casele lor...chiar ale lor... nu ca noi care ne-am lăsat căsuțele frumos și modern utilate, să rămână pustii acum de sărbători, când toate casele se umplu de veselie. Aerul rece ne ascunde mâinile obosite de muncă în căldura buzunarelor, pe care mereu le umplem ca să le golim mult prea repede… Ajungem la biserică. Alți frați ortodocși ne întâmpină cu bucurie. Biserica mare, rece, cu statui și coloane imperios sculptate, ne face să ne simțim și mai reci și mai străini, deși trăim în acest oraș de ani grei.

Vine părintele nostru cu barbă lungă și preoteasa cea veselă, care ne aduce daruri pentru copii. Suntem rugați să cărăm geamantanele încărcate cu costumele noastre românești.... și steaua... Steaua, care sus răsare, a ajuns și în orașul nostru...

Fericiți că biserica e plină, ei încep să pregătească terenul pentru ca noi să putem înflori din nou -- florile dalbe și lerui ler.

Nu avem timp, în 2 ore trebuie să părăsim acest lăcaș, pe care rugăciunea ortodoxă în limba română, rostită de părinte împreună cu noi transformă totul, ca printr-o minune, în biserica noastră ortodoxă... în biserica din sat de oriunde am fi...

Ne grăbim să gustăm fiecare secundă de miracol. Ne gătim în costumele cusute, poate unele la lumina lămpii de bunicile și străbunicile noastre. Repede, foarte repede... prea repede poate, dar e singura noastră șansă. Abia peste o lună mai vine părintele în orașul nostru, iar Crăciunul e tocmai la anul, din nou.

Ne grăbim... ca și cum am fi aproape de poarta Împărăției Cerurilor... și vrem să intrăm repede... de teamă să nu se închidă fără a fi intrat și noi...

Apoi începem concertul de colinde... copiii se uită uimiți la noi și nu ne înțeleg emoția și rostul cuvintelor pe care noi le rostim cu aceeași bucurie ca și acum 20 de ani.

O, CE VESTE MINUNATĂ, DIN BETLEEM NI SE-ARATĂ!...CÂNTĂM FERICIȚI CĂ PUTEM TRĂI PENTRU MĂCAR 2 ORE... ROMÂNEȘTE... FACEM POZE, ZÂMBIND, CĂCI LACRIMILE NU TREBUIESC VĂZUTE PE FACEBOOK DE CĂTRE CEI DIN ROMÂNIA.

ȘI COLINDĂM... ȘI COLINDĂM... A ÎNCEPUT SĂ NINGĂ ÎN JUR ȘI POTECA DIN DEAL SE ARATĂ LUNGĂ ȘI NOI MICI ȘI CU BOCANCII ÎNGHEȚAȚI DE NINSOARE.... ȘI ZĂPADA E MARE ȘI E GREU SĂ ÎNAINTĂM... DAR PORȚILE NI SE DESCHID ȘI NOI MERGEM LA TOT SATUL.

Apoi când era mai frumos privim din greșeală ceasul... și a dispărut și zăpada, a dispărut și tinerețea, a dispărut visul de a fi cineva... a dispărut și zâmbetul mamei, și mirosul de cozonac, am rămas doar noi, niște oameni străini în altă țară... îmbrăcați în haine dragi și potrivite nouă, oricare măsură ar fi.... căci sunt straiele noastre românești, ROMÂNEȘTI.

Apoi le împachetăm cu grijă în valiza doamnei preotese și odată cu ia, fota, brâiele și traistele, încuiem acolo amintirile cu toate colindele, pentru ca să le găsească alți frați de ai noștri din alt oraș al provinciei Catania.

Spre alte localități ei se vor îndrepta plini de griji, de trudă... dar și de costume, colinde și daruri... pentru toți copiii ... căci de Crăciun toți suntem copii... pentru a-l primi pe Pruncul sfânt.. care ne va face mai buni și mai curați...

E seară... biserica cea rece cu statui și coloane imperios sculptate ne privește... Ce căutăm noi aici?

Părintele a strâns icoanele, a strâns veșmintele sale, a strâns costumele și steaua cea frumoasă... am rămas doar noi cu sufletul încărcat de bucurie sfântă, cu Pruncul mititel înfășățel în suflet, hotărâți de a ne păstra credința ortodoxă oriunde am trăi...

AM FOST 2 ORE ACASĂ... CHIAR DACĂ NU AM LUAT AVIONUL... CĂCI AM FOST ACASĂ ÎNTORCÂNDU-MĂ ÎN TIMP... LA VALORILE CELE ADEVĂRATE... CREDINȚĂ, IUBIRE, CINSTE, DEMNITATE...

POATE CREDEȚI CĂ E UN VIS? NU... E REALITATEA!

 

Colindăm în sus și-n jos

Ținem Legea lui Hristos!

Și colinda o gătăm

Sus la ceruri o înălțăm

Jos la gazde o închinăm

Și o închinăm cu gândul bun

C-am ajuns Sfântul Crăciun!

 

Domnul să răsplătească strădania celor 300 de participanți la FESTIVALUL COLINDUL SFÂNT ȘI BUN din parohia CATANIA!

Crăciun fericit... români din diaspora!

 A consemnat preoteasa Geta Ichim

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

1788493