"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Naşterea Domnului aduce alinare în închisoarea din Viterbo

“…în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.”

(Matei 25,36)

Hristos se naşte, la “plinirea vremii” şi vine să ne slobozească din legăturile păcatelor şi a morţii, noi toţi fiind mântuiţi prin dragostea lui Dumnzeu pentru noi. La  întruparea Fiului lui Dumnezeu, participă dimpreună Cerul şi pământul, îngerii dimpreună cu Maica Domnului, dreptul Iosif, păstorii şi magii.

Astăzi, a treia zi de Crăciun, asemenea îngerilor şi păstorilor, voluntarii parohiei Sfântul Ierarh Calinic, au vestit prin colinde Naşterea Domnului, şi asemenea magilor de la răsărit, au adus daruri duhovniceşti şi materiale, celor întemniţaţi în închisoarea din Viterbo.

Şi acest an, am avut în mijlocul nostru pe părintele Arhimandrit Atanasie, care a purtat binecuvantarea şi ganduri bune din partea Preasfinţitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Părintele Vicar în cuvântul său după ce a explicat pe înţelesul tuturor, icoana Naşterii, a arătat că Hristos venind în mijlocil oamenilor, vrea să slobozească de legăturile păcatelor, pe tot omul care crede şi se pocăieşte, însă totul prin mijlocirea rugăciunii.

Mulţumim Domnului pentru cei 7 ani de slujire misionară a parohiei noastre în închisoarea din Viterbo, pe care în acest an îi împlinim, cerând binecuvântare asupra tuturor celor care, prin rugăciune şi fapte au susţinut această lucrare duhovnicească.

pr. Bobiţa Vasile Ştefan

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

1784821