"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Voluntari în Spitalul Tor Vergata din Roma

În perioada 13 noiembrie 2017 - 29 ianuarie 2018 un număr de 9 persoane voluntare din parohia „Înălțarea Sfintei Cruci ” și o voluntară din parohia „Zămislirea Maicii Domnului” din Roma au participat la un curs de formare pentru asistență spirituală în spitalul Tor Vergata din Roma.

De-a lungul cursurilor voluntarele au primit informații teoretice și practice în privința relaționării cu persoana bolnavă, subliniindu-se în mod deosebit aspectul de discreție și delicatețe pe care aceasta o presupune. „In punta di piedi ” („În vârful picioarelor”) este, de altfel, și numele asociației de voluntariat a spitalului.

Cursurile au fost susținute de o echipă de formatori coordonată de don Massimo Angelelli.

La finalul cursului,  în perioada februarie - martie, voluntarele au început să se integreze în programul de asistență spirituală al spitalului Tor Vergata.

 

 

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

1982476