"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Taina Sfântului Maslu în Parohia ”Sf. Ier. Leon al Cataniei” din Alcamo, Protopopiatul Misionar Sicilia

În parohia ”Sf. Ier. Leon al Cataniei” din Alcamo s-a săvârșit, în seara zilei de 7 martie, Taina Sf. Maslu, la care au slujit: Pr. Mihai Ichim de la parohia „Sf. Mc. Agata” din Catania, Pr. Daniel Băcăuanu de la parohia ”Sf. Nicolae si Sf. Mc. Filofteia” din Canicatti, Pr. Martinian Epure de la parohia ”Sf. Mc. Haralambie” din Palermo și Pr. Paroh Petru Tărăboi. Într-o atmosferă restrânsă și rugătoare, credincioșii au cerut de la Hristos Mântuitorul sănătate, iertare de păcate și toate cele necesare spre mântuire.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Pr. Mihai Ichim, prin care le-a explicat celor prezenți într-un mod detaliat cum Hristos Domnul îi primește la masă pe toți cei care vin la El, pregătindu-și sufletul de marea sărbătoare a Învierii. ”Domnul Iisus a urcat pe cruce în locul nostru, pentru a plăti în locul nostru toate păcatele pe care le-am săvârșit, ne-a dat șansa să mergem direct în Împărăția Sa fără a mai trece prin Iad, precum s-a întâmplat cu strămoșii noștri de până la venirea Sa. Așadar, să fim gata atunci când Mirele va veni și să intrăm cu candela aprinsă la Sărbătoare.”, a mai spus Pr. Mihai Ichim.

La final, Pr. Paroh, Petru Tărăboi, a adresat cuvinte de mulțumire, cât și urări cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii, împărțind flori tuturor Doamnelor prezente.