"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Pomenirea eroilor la Palmanova

Eroi au fost, eroi sunt încă!

de Zorica Laţcu

Noi suntem undeva, în iarba moale,

În spicul copt, în ţarina fierbinte

În munţi, cu mândrele poieni la poale,

Noi n-am murit de tot, luaţi aminte!

Noi stăm şi astăzi strajă-ndelungată,

Sus, sus, la ale veşniciei porţi

Să aducem iarăşi jertfa ne’ntinată,

Luaţi aminte, noi nu suntem morţi!

Cum stăm noi jertfă lângă Dumnezeu,

Din noi se-nalţă flacăra cea vie,

Prin care-n ceruri amintim mereu

Că este pe pământ o Românie.

Şi dacă neamul plânge în nevoi,

Noi stăm de veghe sus necontenit

Şi cerem izbăvire pentru voi,

Căci numai pentru asta ne-am jertfit.

 

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan, duminică 20 mai, preoții și credincioșii din parohiile protopopiatului Triveneto 1, împreună cu Preasfințitul Arhiereu vicar Atanasie au participat la Slujba de Pomenire a Eroilor Neamului Românesc și a tuturor soldaților căzuți pe câmpurile de luptă din toate timpurile și din toate locurile.       

Slujba a fost săvârșită la Cimitirul Austro-Ungar din Palmanova, unde sunt îngropați circa 17000 de soldați, dintre care doar 4000 identificați. Aceștia proveneau din toate zonele fostului imperiu Austro-Ungar, printre ei mulți fiind originari din Transilvania sau din alte locuri cu populație românească.

Preasfințitul părinte Atanasie, remarcând numărul mare de soldați ce se odihnesc în acest cimitir, a transmis celor prezenți prin cuvântarea sa, cât de important este să ținem aprinsă făclia dragostei de neam și de patrie, arătând totodată cât de importantă este legătura noastră cu trecutul istoric a neamului nostru. Un popor care nu-și cinstește strămoșii și nu are rădăcinile bine înfipte în istoria neamului său este un popor care se va stinge și va dispărea din istorie.

De fiecare dată când slujim slujba parastasului pentru eroi, se creează o atmosferă liturgică deosebită, simțim în acele momente că se contopește trecutul cu prezentul și se unește cerul cu pământul. La pomenirea eroilor suntem cuprinși de o stare de duioșie şi de compătimire pentru toți acești frați ai noștri care iată odihnesc departe de țară, dar în același timp inima noastră se umple și de un sentiment de recunoștință și respect pentru actul lor jertfelnic.

Preasfinția Sa a transmis din partea Preasfințitului Părinte Siluan arhiereasca binecuvântare precum si aprecierea pentru această frumoasă și creștinească inițiativă de ai comemora și ai cinsti pe Eroii neamului nostru și aici departe de casă.

După slujba Parastasului s-au depus coroane de flori din partea Protopopiatului Triveneto 1 și a Consulatului General de la Trieste, reprezentat de domnul Consul General Cosmin Victor Lotreanu.

În cuvântarea sa, domnul Consul general a apreciat pozitiv inițiativa parohiilor noastre, de a săvârși în fiecare an slujba de pomenire a soldaților români căzuți pe câmpurile de luptă din Italia, elogiind totodată curajul și spiritul de sacrificiu al tuturor eroilor români care au luptat în decursul veacurilor pentru țară și popor.

Cele câteva sute de credincioși au participat la o agapă frățească organizată în spațiul picnic de lângă cimitir, ascultând cântece patriotice și tradiționale românești interpretate de corurile parohiilor.

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2463915