"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Ziua Familiei Tradiționale la Catania – Sicilia

Duminică 20 mai, în prag de sărbătoare a Sfinților Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii familiilor ortodoxe, în Parohia Sfânta Muceniță Agata Fecioara din Catania s-a sărbătorit Ziua Familiei Tradiționale.

După cum este obiceiul, și în duminica aceasta la Sfânta Liturghie multe familii s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului. La hrana sufletească s-a adăugat și cuvântul părintelui paroh Mihai-Gabriel Ichim despre familia creștină de astăzi și despre problemele cu care se confruntă românii din diaspora.

La final s-au oferit Diplome de apreciere, semnate de Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, familiilor ce mai păstrează în componența lor: mama, tata și copiii, reușind să rămână nedespărțiți, deși trăiesc și muncesc departe de țara lor.

Și credincioșii din provincie s-au bucurat de sărbătoarea familiei. Aflat la o oră distanță de Catania, orașul Caltagirone a găzduit o seară de muzică și poezie închinată familiei tradiționale. Momentul artistic a fost susținut de credincioșii prezenți la slujba de seară. Familiile prezente au primit diplomele cu drag și au trăit momente de mare emoție.

A consemnat preoteasa Geta ICHIM

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2464020