"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Pomenirea eroilor la Trento

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, duminică 20 mai 2018, am săvârșit slujba Parastasului pentru sufletele ostașilor căzuți în Primul Război Mondial și a tuturor eroilor neamului.

La slujba de pomenire, care s-a oficiat la cimitirul din Trento, au fost prezenți nu numai credincioși ci și oficialități locale: domnul A. Andreatta – primarul orașului, consilierul comunal Mariachiara Franzoia, domnul consul M. Passerotti și vicepreședintele ANA (Asociația Națională a Alpinilor) domnul P. Frizzi.

După săvârșirea Parastasului, au fost depuse coroane de laur, semn de mulțumire nemărginită și recunoștință profundă pentru liniștea, pacea și libertatea răscumpărată prin sânge de către cei, ce și-au iubit Patria și Neamul.

Copiii școlii parohiale cu drag au depus flori și au cântat cu suflet cântece patriotice, fiind mândri de a fi urmași ai unor adevărați eroi.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru momentele unice și inedite.

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2463989