"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Slujire arhierească în Parohia „Sfinții Neofit și Meletie” Valeggio sul Mincio

Sâmbătă, 9 februarie 2019, cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității din Parohia Ortodoxă cu hramul ,,Sfinţii Neofit şi Meletie”, din orașul Valeggio sul Mincio, unde a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi, slujba Aghiazmei, Taina Sfântului Maslu, apoi a inaugurat biserica și a binecuvântat lucrările de amenajare realizate pentru înfrumusețarea acesteia.

Preasfinţitul Părinte Atanasie le-a vorbit credincioşilor despre faptul că Dumnezeu le-a ascultat rugăciunea şi a binecuvântat localitatea Valeggio sul Mincio cu o parohie ortodoxă, unde să se săvârşească Sfintele Taine. În cuvântul său de învăţătură a asemănat credincioşii cu cei 70 de apostoli ai Mântuitorului, rugându-i, ca atunci când sunt în deznădejde să se gândească la faptul că sunt trimişii lui Dumnezeu şi că ei înşişi pot contribui la problemele care se ivesc.

La eveniment a participat domnul Cosmin Lotreanu, Consul General al României la Trieste, reprezentanți ai autorităților locale: domnul viceprimar Marco Dal Forno, evaluatorul culturii (asessorul) Leonardo Oliosi şi preotul paroh al Bisericii Catolice Sf. Petru din Valeggio sul Mincio, Don Paolo Zuccari.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

A consemnat: Preot Paroh Ionuț Dascălu

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2457604