"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Sfântul Ierarh Leon al Cataniei va fi serbat în Parohia Ortodoxă Română Alcamo-Sicilia

Credincioşii români din Provincia Trapani sunt aşteptaţi în zilele de miercuri, 19 februarie şi joi, 20 februarie 2019, la hramul Parohiei Ortodoxe Române Alcamo. Pe lângă procesiunea cu icoana Sfântului Ierarh Leon al Cataniei, oamenii vor lua parte şa un vernisaj de fotografie.

 

Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Leon al Cataniei” - Alcamo, Provincia de Trapani, îşi cinsteşte ocrotitorul în zilele de 19 şi 20 februarie 2019. În Biserica „San Vito” din Piazza „San Vituzzo” - Alcamo, manifestările religioase şi culturale vor debuta

marţi, 19 februarie, de ora 18:00, slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată de un sobor de preoţi. De la ora 19:30, va avea loc o procesiune cu icoana Sfântului Ierarh Leon al Cataniei. Miercuri, 20 februarie, de la ora 8:00 se vor sluji Utrenia și Sfânta Liturghie. „Hramul unei biserici este cea mai importantă sărbătoare a unei comunităţi şi un prilej de a-l cinsti pe Sfântul Ocrotitor pentru mijlocirea pe care o aşază la Tronul Preasfintei Treimi. Cel mai frumos dar pe care enoriaşii îl pot aduce Sfântului Ierarh Leon al Cataniei este rugăciunea în sfânta biserică. În sfântul locaş, oamenii îşi îndreptă cugetele şi inimile către Dumnezeu, iar prin Sfânta Împărtăşanie, precedată de spovedanie, El străluceşte în inimile credincioşilor”, a spus preotul paroh Petru Tărăboi.

 

Expoziţie de fotografie dedicată satului românesc

 

De la ora 12:00, în aşezământul social filantropic al Parohiei Ortodoxe Române Alcamo va avea loc vernisajul expoziţiei de fotografie „Rădăcini”, în contextul Anului omagial al satului românesc în Patriarhia Română. Evenimentul este organizat de Clubul Fotografilor Iaşi, având ca partener Clubul Foto FOCUS Botoşani. Autorii celor 30 de lucrări sunt Florin Aioanei, Mihaela Ajităriţi, Florin Andrei, Nicu Apostu, Andrei Baciu, Constantin Ciobanu, Constantin Ciofu, Dan Colisnic, Vlad Dumitrescu, Ovidiu Porohniuc, Cristian Vidraşcu şi Cristina Zaharia. În contextul Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) în Patriarhia Română şi cu prilejul hramului Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Ierarh Leon al Cataniei”, Clubul Fotografilor Iaşi, alături de Clubul Foto FOCUS din Botoşani, de artistul fotograf Andrei Baciu din Prahova şi de artistul fotograf Vlad Dumitrescu din Braşov, aduce în faţa comunităţii ortodoxe din Alcamo expoziţia de fotografie „Rădăcini”. Ea este împărţită în două mari teme: credinţa ortodoxă şi satul românesc. Cei 12 fotografi au selectat cadre realizate în diferite comunităţi rurale, unde costumul popular este încă purtat uneori cu mândrie la diferire evenimente. Nu lipsesc chipurile inocente ale copiilor, portrete cu tinerii români şi cu bătrânii singuri şi uneori întristaţi care se îndeletnicesc cu preocupări de secole. Cadrele realizate în diferite locaşuri de închinăciune relevă nu doar credinţa oamenilor ci şi a fotografilor, care, cu diferite prilejuri, au pictat cu lumina soarelui atmosfera din casa lui Dumnezeu de pe pământ”, a remarcat Constantin Ciofu, coordonatorul Clubului Fotografilor Iaşi, organizatorul expoziţiei. Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Leon al Cataniei” a fost înfiinţată în luna august 2009, din încredinţarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. La mijlocul lunii octombrie 2009 s-a inaugurat actuala biserică, iar pe 9 decembrie 2012 s-a săvârşit prima Liturghie arhierească de către Preasfinţitul Părinte Siluan. Începând cu luna decembrie 2016, Parohia Ortodoxă Română Alcamo este păstorită de preotul paroh Petru Tărăboi.

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2457551