"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Întâlnirea preoților dinProtopopiatul misionar Campania

Vineri, 8 martie 2019, a avut loc întâlnirea preoților din Protopopiatul Ortodox Român Campania, din primul trimestru al anului. Evenimentul a fost găzduit în biserica Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Salerno.

După o scurtă rugăciune săvârșită în lăcașul de cult, au fost expuse, de către părintele protoiereu, principalele probleme pastoral-misionare, dintre care amintim: prima spovedanie a copiilor, proiecte de catehizare pentru credincioșii de toate vârstele și necesitatea săvârșirii Sfintelor Taine în biserică.

La sfârșitul discuțiilor au fost numiți responsabilii diferitelor departamente de activitate ale protopopiatului, iar îndemnul de final a fost intensificarea rugăciunilor pentru unitatea creștinilor ortodocși de pretutindeni.

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2472483