"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

ÎNTÂLNIRE PROTOPOPIALĂ ÎN LOMBARDIA 3

Vineri, 8 martie, a avut loc cea de a doua întâlnire a preoților Protopopiatului Lombardia 3 în Parohia "Sfântul Ierarh Andrei Șaguna" din Romano di Lombardia, provincia Bergamo, păstorită de Părintele Protopop Gelu Porumb. Întâlnirea a început cu oficierea Tainei Sfântului Maslu, urmată de un cuvânt de învățătură al Părintelui Ioan Cârlan din Parohia Brescia 2. Acesta s-a referit la opera de Răscumpărare săvârșită de Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Care "L-a obținut din nou pe Dumnezeu pentru neamul omenesc" , adică a recâștigat pentru întreaga omenire harul Duhului Sfânt pierdut de către protopărinții noștri Adam și Eva prin căderea în păcatul primordial. După miruit a urmat ședința de lucru la care s-au clarificat detaliile organizării Festivalului Bucuriei în protopopiatul nostru în acest an.

Dăm slavă bunului Dumnezeu pentru bucuria întâlnirii noastre în numele Domnului Iisus Hristos, Mântuitorul nostru, amin.

A consemnat responsabilul mass media al Protopopiatului Lombardia 3, preotul Sorin Croitoru de la Mantova

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2472379