"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

„Pe cine iubești nu poți uita”

   Cu arhiereasca binecuvântare a Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei  s-a înrădăcinat de acum și la Canicatti în Parohia „Sf. Mc. Filotea de la Curtea de Argeș” din Protopopiatul Sicilia tradiția liturgică sfântă a slujbei de Sf. Mare Mc. Teodor Tiron (prima sâmbătă a fiecărui Mare Post al Paştilor).  

   La inițiativa unui comitet de credincioase ale parohiei, sub îndrumarea prezbiterei Mihaela Băcăuanu a fost organizată slujba Sfintei Liturghii cu Parastas pentru cei răposaţi ai noștri. Părintele a împărtășit cu Trupul şi Sângele lui Hristos aproape pe toți cei prezenți iar în cuvântul său (catehetic) a subliniat efectul rugăciunii în Liturghie pentru cei mutați la Domnul. Jertfa binecuvântată a fost împărțită în primul rând la oamenii fără adăpost.

Domnul fie lăudat.

 

Fotografii și relatare prezbitera Mihaela Băcăuanu

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647471