"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Hram și Duminica ortodoxiei în parohia Roma XII – Torre Spaccata

În Duminica Ortodoxiei, Parohia Sfântul Alexie Omul lui Dumnezeu din Roma și-a serbat Hramul.

Astfel, după săvârșirea Sfintei Liturghii, s-a ieșit in procesiune cu sfintele icoane și mari și mici cântând tropare ale sfinților. A urmat agapa frățească și în după amiaza zilei s-a mers în pelerinaj la Bazilica Sant’Alessio pentru a cinsti Sfintele Moaște ale Sfântului nostru. Am avut bucuria de a împreuna-sluji cu alți preoți și credincioși din diferite parohii, care s-au alăturat noua săvârșind Slujba Paraclisului!

Mulțumim Domnului și Sfântului Alexie pentru aceasta zi binecuvântată!

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647454