"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Ședința lunară in Protopopiatul Triveneto III urmată de Taina Sfântului Maslu in Sobor , la Parohia Sfântul Vasile cel Mare din Udine

Cu ajutorul Domnului , preoții din  Protopopiatul Ortodox Român Triveneto III  s-au întâlnit pentru ședința lunară ,  convocați fiind de PC Părinte Protopop Iustinian Deac,   pentru  vineri 5 aprilie de la orele 15,30  în orașul Udine .

Au fost discutate probleme de ordin liturgic și   administrativ gospodăresc .A fost aleasă Duminica Tomii și locația Udine , pentru etapa finală pe  protopopiat a Festivalului Bucuriei .  Pentru  Pomenirea Eroilor in prima Duminică după Înălțarea Domnului ,  ne vom întâlni toții preoții și diaconii,   dimpreună cu credincioșii parohiilor di Protopopiatele Triveneto I și Triveneto III , la Cimitirul de Război din localitatea Cormons .

Tabăra de vară a Protopopiatului Triveneto III o să aibă loc în localitatea Faller di Sovramonte ( 16 - 22 Iunie )  în Provincia Belluno , coordonată de PC Părinte Secretar Constantin Pascariu , cu susținerea tuturor parohiilor din protopopiat.

După ședință  o parte din preoți ,  în  duh de bucurie și  comuniune - responsabilă , au rămas la împreună slujire  de la orele 18 pentru  Taina Sfântului Maslu la Parohia Sfântul Vasile cel Mare, spre bucuria  noastră și a credincioșilor .

Cu frățească dragoste au slujit sub protia PC Părinte Protopop Iustinian Deac,  PC Părinte Secretar Constantin Pascariu de la Prata de Pordenone,  PC Părinte Leonid Plantos de la Cervingano - San Giorgio di Nogaro,  PC Părinte Sergiu Calmis din Spilibergo și PC Părinte Diacon Ioan Juravle de la Udine.

Slavă Lui Dumnezeu pentru toate și mulțumire Sfântului Ierarh Vasile cel Mare pentru purtarea de grijă  !

 

Consemnează din Cetatea Udine

Protopop Iustinian Deac

Protopopiatul Ortodox Român Triveneto III

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647558