"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Duminica a patra din Post la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma

Cea de-a patra Duminică din Sfântul şi Marele Post al Paştilor, numită şi Duminica Sfântului Ioan Scărarul, autorul cărții „Scara virtuților”, de la care își trage și numele, a reunit în rugăciune, la Sfânta Liturghie, pe credincioșii care au venit în număr deosebit de mare la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma - sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

În mijlocul acestora și al clericilor și obștei monahale s-a aflat Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, care, după citirea pericopei evanghelice, a adresat tuturor un cuvânt de învățătură: "În pericopa de azi vine un tată cu un fiu zicând: Am adus la Tine pe fiul meu care are duh mut - cei care nu pot vorbi sunt muți pentru că nu aud, de aceea se vorbește de om și se zice că este surdo-mut. Nu vorbirea e problema, nevorbirea e consecința faptului că nu aude... Ceea ce a pierdut omul după căderea din Rai a fost vederea lui Dumnezeu și auzirea lui Dumnezeu, de aceea nu mai putem vorbi cu Domnul. Dumnezeu ne strigă ca și oarecând pe Moise și pe Avraam și așteaptă să îl auzim și să îi răspundem."

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647471