"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Slujire arhierească în Parohia „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din Villafranca di Verona

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în a patra Duminică a Postului Mare, închinată Cuviosului Ioan Scărarul, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din Villafranca di Verona.

Preasfințitul Părinte Atanasie a pus la inima credincioșilor un cuvânt de învățătură potrivit evangheliei duminicii a patra din post, prin care i-a îndemnat să împletească nevoința postului de mâncare cu rugăciunea și milostenia duhovnicească și trupească. „Milostenia creştină este de două feluri: trupească, adică materială, şi sufletească, adică duhovnicească. Ambele milostenii izvorăsc din dragostea de Dumnezeu şi de aproapele”. Preasfințitul Atanasie le-a vorbit celor prezenţi și despre importanţa unei credinţe puternice: „Două lucruri să facem, ne spune Sfântul Simeon, să credem şi să ne căim cu căldură. Să avem o credinţă puternică, nu una aproximativă, una relativă”.

Preasfinția Sa a accentuat, în cuvântul de învăţătură, și efectele negative ale lipsei unei vieţi spirituale active. „Să avem în faţă eternitatea şi nu numai clipa! Să ne gândim la momentul trecerii din această viață şi la faptul că orice atitudine din lumea aceasta are valenţe veşnice. Pentru noi e importantă, înainte de toate, viaţa spirituală, fără să o neglijăm pe cea materială, pentru că ea constituie o bază pentru viaţa noastră spirituală. Și, așa cum ne îndeamnă și Cuviosul Ioan Scărarul, fiecare virtute pe care o lucrăm în viața noastră adaugă încă o treaptă spre veșnicia Împărăției lui Dumnezeu. Virtutea este jertfa noastră de a lucra binele spre a-L cunoaște pe Hristos”.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit Hirotonia întru preot a Cucernicului părinte diacon Ilie Petean, pe seama Parohiei Veneția I. De asemenea, cu aceeași ocazie, Preasfinția Sa a mai săvârșit trei hirotesii întru citeț și a binecuvântat doi paraclisieri.

Părintele Paroh Mihail Ursachi a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie, pentru bucuria prilejuită, cât și tuturor credincioșilor prezenți la acest moment deosebit din viața Parohiei.

La evenimentul liturgic a participat și președintele consiliului comunal din Villafranca di Verona, domnul doctor Lucio Cordioli, care a transmis salutul primarului de Villafranca di Verona, domnul Roberto Dall’Oca, asigurând comunitatea românească de apreciere și susținere.

La final, toți cei prezenți au primit binecuvântarea Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647471