"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Prezentarea cercetării La tolleranza religiosa dall’Impero Romano ad oggi

În data de 11 aprilie 2019, a avut loc la Roma în Aula Magna a Facultății de Teologie Valdeze prezentarea cercetării La tolleranza religiosa dall’Impero Romano ad oggi, publicată în revistaAffari Sociali Internazionali realizată de Centrul de Studii și Cercetări IDOS împreună cu Centrul de Studii Confronti.

Au luat cuvântul realizatorii și coordonatorii studiului, în frunte cu domnul Franco Pittau, la care s-au adăugat  diferiți specialiști în domeniu, care au prezentat succint importanța și actualitatea studiului în contextul social complex în care ne aflăm în această perioadă a imigrației tolerate și uneori stopate prea grăbit și radical.

La acest eveniment au luat parte  numeroși  tineri studenți și mediatori culturali, reprezentanți ai Instituțiilor locale și ale  Asociațiilor mai reprezentative din comunitatea migranților prezenți în Roma și împrejurimi, persoane interesate de tematica interreligioasă și interculturală.

Din partea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a fost prezent diaconul Gheorghe Zavate. Participanții au primit câte o copie a cercetării care a fost publicată în revista de specialitate Afaceri Sociale Internaționale.

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647538