"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Întâlnire cu tematicǎ  ortodoxǎ ȋn parohia din BOLZANO

Parohia “ Izvorul Tǎmǎduirii “ din Bolzano a trǎit un moment de intensǎ bucurie duhovniceascǎ, prilejuitǎ de vizita clasei a V-a, a Institutului Filologic din oraş. Copiii, ȋnsoţiţi de profesorii lor de religie şi-au manifestat dorinţa de a vizita biserica noastrǎ, pentru a discuta despre ortodoxia româneascǎ din Italia dar şi pentru a descoperi noi valori ale spiritualitǎţii noastre şi ale românilor ȋn general, alǎturi de care convieţuiesc. Întrebǎrile copiilor s-au axat ȋn primul rând asupra diferenţelor dogmatice care existǎ ȋntre Biserica Ortodoxǎ şi cea Catolicǎ, despre Sfintele Taine şi cântul liturgic.

Deşi iniţial ȋntalnirea trebuia sǎ dureze aproximativ o ora, au trecut mai bine de 3 ore, fǎrǎ ca sǎ ne dǎm seama…

Mulţumim Domnului pentru posibilitatea pe care am avut-o de a vorbi acestor copilaşi şi speram ca ȋnvǎţǎturile primite sǎ aducǎ, ȋn sufletul lor, rod ȋnsutit!

 

Preot LUCIAN MILASAN,BOLZANO

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647550