"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Adunare Protopopială și Conferință Preoțească în Protopopiatul Toscana II

Preoții din Protopopiatul Ortodox Român Toscana II au participat marți, 9 aprilie, la Adunarea Protopopială și Conferința Preoțească din această lună. Evenimentul a fost găzduit de Parohia Ortodoxă Română "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Carrara. La orele 15, a fost săvârșită Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite în sobor de preoți, urmată apoi de susținerea conferinței cu titlul "Patriarhul Iustin Moisescu" de către părintele Armand Bratu, parohul gazdă. 

În cadrul Adunării Protopopiale s-au discutat și dezbătut aspecte pentru buna organizare a protopopiatului precum și organizarea unor evenimente viitoare: Festivalul Bucuriei, Tabăra de copii, Ateliere duhovnicești cu invitați din România etc. 

Următoarea întâlnire va avea loc pe data de 14 mai și va fi găzduită de parohia "Sfântul Onufrie de la Vorona" din Pisa. 

 

Pr. Armand Bratu - Carrara

 

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647517