"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Evenimente la Carrara

La Praznicul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, 11 aprilie 2019, în Parohia Carrara s-au derulat câteva evenimente: a) vizita unor liceeni din clasele 3A, 3B și 4A de la Institutul Statal Superior "Domenico Zaccagna" din Carrara, însoțiți de doamnele profesoare de Religie: Della Scala Lucia și Bertolini Evelina. Tinerii care au venit să cunoască  biserica ortodoxă română din Carrara, au fost interesați de simbolistica pictării icoanelor, de spiritualitatea ortodoxă, despre raporturile dintre cele două Biserici Ortodoxă și Romano-Catolică. Am fost bucuros să aflu de la ei, că în cadrul orelor de religie acești tineri au pictat icoane din tradiția ortodoxă răsăriteană. La final am făcut poze și pentru că Paștele se apropie, ne-am făcut și urări pascale. b) Liturghia Darurilor mai înainte sfințite în cinstea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica și c) Taina Sfântului Maslu în sobor cu Părintele Protopop Ciprian Calfa de la Parohia Livorno și Părintele Andrei Vizitiu de la Parohia Viareggio. La final ne-am bucurat cu toții de agapa creștină. Pentru toate aceste bucurii, rugăm pe Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica să ne ajute și pe noi să ne vedem unii cu alții în fericirea din cealaltă lume!

 

Pr. Armand Bratu

 

 

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2647536