"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Ce s-a întâmplat, într-adevăr, la Târgul de Carte Nepsis 2019

Roma, 12 Mai 2019 - la Episcopia ortodoxă Română a Italiei s-a desfășurat a III-a ediție a Târgului de Carte Nepsis, eveniment ce a avut ca principal scop strângerea de fonduri pentru activitățile tinerilor ortodocși din Roma.

În acel weekend vremea a ales să arate multe nuanțe, de la norii de ploaie și ploaia torențială la soarele plăcut de primăvară, ce și-a făcut prezența în grădina episcopiei.

În jurul orei 9, ora critică, când târgul era deja aranjat de la prima oră a dimineții, totul a fost strâns rapid căci vântul și ploaia ajunseseră împreună. Am înțeles atunci că, atât ploaia cât și vântul și grindina, ne-au fost de fapt, îndemnuri de a lăsa "toată grija cea lumească" și de a participa cât mai atenți și la Sfânta Liturghie".

Și acest important aspect a făcut ca moralul tinerilor voluntari să nu fi scăzut în fața timpului ploios și rece, ci au ales să continue și să nu anuleze evenimentul. Credincioși, mici și mari, la ieșirea de la Sfânta Liturghie, curioși, au venit la Târgul de carte și voluntarii cu zâmbete pe buze au întâmpinat pe fiecare în parte ajutându-i cu sfaturi. Cărțile au început să fie vândute. O mare și plăcută surpriză le-a produs și noutățile propuse de organizatori. Mult apreciate au fost, în special, „blind date” adică cărțile împachetate în hârtie colorată și care aveau o frază scrisă pe aceasta, cu intenția de a invita persoanele să nu judece cartea după copertă. Un plus de curiozitate a fost adăugat de prezența „golden ticket”, „bilețelele de aur”, care au jucat un rol special. Cei ce le-au găsit au primit cartea în mod gratuit, ca și cadou, din partea organizatorilor.

Un alt lucru minunat s-a întâmplat odată cu încheierea Dumnezeieștii Liturghii când, soarele a început să zâmbească, norii lăsând liniștea să se aștearnă, chiar dacă pentru puțin dar prețios timp.

O lecție de viață ar trebuie extrasă din orice experiență a vieții noastre, iar fiindcă viața în sine nu este foarte lungă nu avem timp să facem toate greșelile posibile. De aceea bine este să învățăm și de la experiențele celorlalți și să le facem proprii.

"Eu cred că am avut o mare și importantă lecție de viață în tot ceea ce s-a întâmplat, adică să nu cedăm nici o dată, mai ales când totul pare pierdut. Cine și-a imaginat că am fi avut așa de mare succes în cât? Aproximativ două ore.... Asta demonstrează că nu problemele din afară sunt obstacolele, ci ceea ce gândim".

Aceasta este experiența de duminică povestită de o tânără voluntară care, a ținut să scrie și să păstreze cu prețuire fiecare moment petrecut în atmosfera descrisă la început, în ploaie și grindină, dar cu "primăvara în suflet" la voluntarii adolescenți și adulții care au călcat pragul târgului nostru.

Aș dori să termin acest articol cu câteva gânduri ale poetului Traian Dorz care zice: "Să nu vă plângeţi de furtuni, de încercări şi de suferinţe. Şi ele sunt necesare. Nu le urâţi, nu vă înfricoşaţi de ele, nu doriţi şi nu luptaţi să le ocoliţi, nici nu vă rugaţi să nu vină - ci vă pregătiţi să le puteţi birui."

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2770582