"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Slujire arhierească la Parohia „Sf. Mari Mucenici Serghie și Vah” din Lanciano

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 19 mai 2019, la biserica Parohiei „Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah” din Lanciano a avut loc Dumnezeiasca Liturghie Arhierească, săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Gheorghe, de Michalovce și Kosice, din Biserica Ortodoxă a Ținuturilor Cehiei și a Slovaciei.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Gheorghe a subliniat, în cuvântul adresat credincioșilor, importanța mărturisirii credinței în Mântuitorul nostru Iisus Hristos și a transpunerii învățăturilor Sfintei Evanghelii în viața noastră de zi cu zi. Și, pentru a demonstra că acest lucru este posibil, a dat exemplu pe Sfântul Nicolae Grecul, al căror sfinte moaște se află la Guardiagrele, la câțiva kilometri de Lanciano.

Bucuria împreună-slujirii a fost cu atât mai mare cu cât, la sfârșitul Dumnezeieștii Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a donat parohiei noastre o părticică din moaștele Sfântului Nicolae Grecul, Taumaturgul.

Mulțumim Înaltpreasfinției Sale și dăm slavă bunului Dumnezeu pentru toate.

A consemnat: Pr. Constantin Bolohan

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2770738