"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a slujit în parohia „Sfântul Evanghelist Luca" din Verbania

Prin milostivirea Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica a IV-a după Paști, 19 mai 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a slujit Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfântul Evanghelist Luca" din Verbania. Această bucurie duhovnicească vine ca anticipare a prăznuirii Sfinților Împărați Constantin și Elena, „hramul de suflet" al românilor dreptslăvitori din provincia Verbano-Cusio-Osolla.

Cu acest prilej, au fost hirotesiți întru slujirea de citeț, doi fii ai parohiei, Murariu Rareș Constantin și Ciumeti Marius, ambii absolvenți ai Facultății de Teologie.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit credincioșilor atât despre slăbiciunile lumești și implicările lor în viața omului, cât și despre puterea vindecătoare a Sfântului Duh, care înnoiește și desăvârșește firea omenească. Această lucrare se întâmpla la scăldătoarea din Vitezda, dar se întâmplă și astăzi prin Sfintele Taine, atunci când omul așteaptă cu credință, cu multă răbdare și cu multă nevoință întâlnirea cu Domnul Cel înviat.

Mulțumindu-le arhiereilor noștri pentru părinteasca purtare de grijă, nădăjduim ca Domnul să primească osteneala, munca și jertfa celor care au fost implicați, sufletește și fizic, în organizarea acestei sărbători a comunității noastre!

 

A consemnat: Preot paroh Andrei Agape

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2770772