"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

“Zilele limbii române“ la BOLZANO

Parohia ortodoxă română din BOLZANO a marcat începutul anului școlar printr-o manifestare devenită populară în comunitatea noastră: “ ZILELE LIMBII ROMÂNE “. În acest sens, copiii școlii noastre parohiale au recitat, după Sf. Liturghie,  poezii scrise de marii noștri poeți naționali: Mihai Eminescu, Nicolae Labiş, Geo Bogza, Vasile Alecsandri, Grigore Vieru, Nichifor Crainic, Anton Pann, Radu Gyr, Ion Minulescu şi alṭii.

Un popas cultural românesc, ce alinǎ dorul de ṭarǎ, promoveazǎ adevǎratele valori, dar care menṭine la Bolzano identitatea noastrǎ de credinṭǎ şi de neam.

Mulṭumim din suflet copilaşilor noştri!

Preot Lucian Milasan,BOLZANO

 

 

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Calendario ortodosso

Buona parola

Numero di visitatori

2760802