"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

FINAL DE TABĂRĂ ÎN PROTOPOPIATUL TOSCANA ȘI IMPRESII ALE COPIILOR

În săptămâna 12-17 iunie 2017 s-a desfășurat în Insula Elba tabăra de vară a Protoieriei Toscana, la care au participat 44 de copii și tineri din parohiile: Livorno, Lucca, Pisa, Prato, Viareggio, Chianciano și Firenze II. Tabăra a avut loc în localitatea balneară Cavo, situată în partea nord estică a Insulei Elba, în campusul „San Giuseppe”, ales mai ales pentru condițiile oferite copiilor și posibilitatea de a participa la rugăciune în capela din structură.

Copiii și tinerii participanți s-au bucurat de un program atractiv și variat. Dimineața, după rugăciune și înviorare, au avut loc atelierele practice, iar după prânz, drumeții, vizită la muzeul minier, plajă, activități sportive, film, karaoke și dans. Cu toții au participat bucuroși la atelierul de desen și pictură pe lemn, de religie și de istorie și geografie a României. De asemenea, au fost încântați de exercițiile de bătut toaca. La drumeția făcută prin pădurea din Cavo, ghidul specializat a explicat flora și fauna din zonă, iar la vizita muzeului și minei din Rio Marina, ghidul a vorbit despre fascinanta lume a mineralelor.

Cel mai înălțător moment a fost participarea la Sfânta Liturghie oficiată la capela din campus, în timpul căreia copiii au dat răspunsurile la cântări și s-au împărtășit.

Impresii ale copiilor:

„Cel mai mult mi-a plăcut la mare și activitățile sportive.” (Gabriel – Livorno)

„Ultima masă luată împreună la pizzerie a fost foarte frumoasă.”  (Samuel – Prato)

„Mie mi-a plăcut în mină, să adun pietricele strălucitoare în loc să le cumpăr.” (Izabela – Lucca)

„Sunt bucuroasă că mi-am descoperit aici o nouă pasiune: pictura de icoane pe lemn.” (Laura – Firenze II)

„Am bătut toaca, a fost interesant și nou pentru mine. Mi-a plăcut și surpriza colegilor care mi-au pregătit sărbătorirea zilei de naștere.” (Eduard – Viareggio)

„Mi-a plăcut camera unde am stat și că am făcut noi prieteni.” (Mariangela – Chianciano)

„Mi-a plăcut tot.” (David, cel mai mic participant, 6 ani– Pisa)

Mulțumim tuturor preoților și doamnelor preotese din parohiile participante pentru prezența lor și osteneala depusă la buna desfășurare a taberei.

 

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toată purtarea de grijă care ne însoțește pretutindeni!

 

Departamentul de Comunicare al Protopopiatului Toscana

 

             

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1142312