"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Tabăra Gressoney - ultimele două zile

 

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Siluan al Episcopiei Ortodoxe a Italiei, parohiile Torino 1, Orbassano, Rivarolo şi Giaveno din protopopiatul Piemonte I e Valle d'Aosta  Centro-Nord au organizat o tabără în perioada 14-17 iunie 2017. Aceasta s-a desfășurat într-un colț de rai, pe fundalul peisajului montan din Val d' Aosta în  localitatea Gressoney. Cei  54 copii au manifestat entuziasm  la propunerea celor două laboratoare :  pictura unui vas de sticlă ( pe care l-au păstrat ca amintire) şi prepararea mucenicilor muntenești ( pe care i-au mâncat cu părinții în ultima zi de tabără). Nu au lipsit drumețiile, turneele de fotbal şi volley, discuțiile catehetice, seratele karaoke şi concursul Miss/Mister Tabără.

Copii au avut prilejul să se roage împreună, îmbunătățind nivelul de lectură împreună. În ultima zi, după o ceremonie de decernare a diplomelor de participare, au primit cadou vaza de flori pictată de ei însăși și o cărticică de rugăciuni.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru tot şi toate, pentru vremea frumoasă, prieteniile pe care le-am dobândit şi pentru că Domnul ne-a ocrotit şi ferit de rele.

Consemnat de d.na preoteasa Ioana Nan (Torino I)