"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Sfântul Maslu Torino I

Cu binecuvântarea lui Dumnezeu şi a Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri, 2 Iunie 2017, în biserica Parohiei „Sfânta Parascheva” – Torino I a fost săvârşită Taina Sfântului Maslu de un sobor format din 4 preoţi şi un diacon din parohii ale Protopopiatului Piemonte I – Valle d’Aosta, Centru – Nord.

Cuvântul de învăţătură de la sfârşitul slujbei a fost rostit de părintele Nicolae Vasilescu de la parohia din Rivarolo "Parohia Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica " cu titlul "Ierarhi martiri ai Bisericii Ortodoxă Română din perioada comunistă".

Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească organizată de D.na Preoteasa Ilinca Vasilescu impreună cu femeile comitetului parohial.

Dumnezeu să fie cu noi în toate zilele vieţii noastre!

 

Consemnat de Pr. Cristian Vasilescu