"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Festivalul tinerilor Nepsis ediția protopopiat Toscana găzduit la parohia Firenze I

Cu ajutorul lui Dumnezeu și binecuvântarea Preasfințitului episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Sâmbătă 7 octombrie a avut loc festivalul  tinerilor Nepsis, ediția Protopopiatului Toscana. Evenimentul organizat de parohia Firenze 1 cu grija pr paroh I. Coman, s-a desfășurat cu participarea invitatului special pc părinte consilier Doru Garboan coordonator al Departamentului pentru Tineret al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și părintelui protopop I. T. Bobarnea. Tema abordată fost "Libertate și responsabilitate în Hristos"  și  a debutat cu filmul documentar realizat cu ocazia întâlnirii internaționale a tinerilor ortodocși ITO 2017 care a avut loc la Iași în septembrie 2017.

Părintele consilier a subliniat importanta creșterii spirituale a tineretului nostru din Italia, în duhul ortodox al bisericii noastre și care pleacă de la familie și se dezvolta și se împlinește sinergic în Biserică nu numai prin participarea la viața liturgică dar și prin aportul activităților catehetice, de școală in limba română, a taberelor pe care parohiile episcopiei noastre le săvârșesc.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate binefacerile.

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2131894